Post a Job Join The Guild
Contact Us   |   Sign In   |   Register
News: Producers Guild Awards

Theatrical Motion Picture and Television Nominees Announced for 2018 Producers Guild Awards

Friday, January 5, 2018   (0 Comments)
Share |

PRODUCERS GUILD OF AMERICA ANNOUNCES THEATRICAL MOTION PICTURE AND TELEVISION NOMINATIONS FOR

THE 2018 PRODUCERS GUILD AWARDS PRESENTED BY CADILLAC

he Producers Guild of America (PGA) announced today theatrical motion picture and television nominations for the 29th Annual Producers Guild Awards presented by Cadillac. This year, the nominees in the category for The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures included a tie, so for the first time the PGA presents 11 film nominees. All 2018 Producers Guild Awards winners will be announced on Saturday, January 20, 2018 at the Beverly Hilton Hotel in Los Angeles.

 

At this month’s event, the Producers Guild will also present special honors to Donna Langley with the Milestone Award, Ryan Murphy with the Norman Lear Achievement Award in Television, Charles Roven with the David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures, the feature film “Get Out” with the Stanley Kramer Award, and Ava DuVernay with the Visionary Award.

 

The 2018 Producers Guild Awards Co-Chairs are Donald De Line and Amy Pascal. Cadillac is the Presenting Sponsor of the event. Delta Air Lines, the Official Airline Partner of the PGA, is sponsoring the Visionary Award.

 

In 1990, the Producers Guild held the first-ever Golden Laurel Awards, which were renamed the Producers Guild Awards in 2002. Richard Zanuck and Lili Fini Zanuck took home the award for Best Produced Motion Picture for “Driving Miss Daisy,” establishing the Guild’s awards as a bellwether for the Oscars.

 

The 2018 Producers Guild Awards motion picture nominations are listed below in alphabetical order by category, along with eligible producers’ names.

 

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

 

“The Big Sick”

Producers: Judd Apatow, Barry Mendel

 

“Call Me By Your Name”

Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito

 

“Dunkirk

Producers: Emma Thomas, Christopher Nolan

 

“Get Out

Producers: Sean McKittrick & Edward H. Hamm, Jr., Jason Blum, Jordan Peele

 

“I, Tonya”

Producers: Bryan Unkeless, Steven Rogers, Margot Robbie, Tom Ackerley

 

“Lady Bird

Producers: Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill

 

“Molly's Game

Producers: Mark Gordon, Amy Pascal, Matt Jackson

 

“The Post

Producers: Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger

 

“The Shape Of Water

Producers: Guillermo del Toro, J. Miles Dale

 

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Producers: Graham Broadbent & Pete Czernin, Martin McDonagh

 

“Wonder Woman

Producers: Charles Roven & Richard Suckle, Zack Snyder & Deborah Snyder

 

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

 

“The Boss Baby”

Producer: Ramsey Naito

 

“Coco”

Producer: Darla K. Anderson

 

“Despicable Me 3”

Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

 

“Ferdinand

Producers: Lori Forte, Bruce Anderson

 

“The Lego Batman Movie”

Producers: Dan Lin, Phil Lord & Christopher Miller

 

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Pictures:

The PGA previously announced the nominations in this category on November 20, 2017. The nominees are listed below, along with eligible producers’ names.

 

“Chasing Coral”

Producers: Jeff Orlowski, Larissa Rhodes

 

“City of Ghosts”

Producer: Matthew Heineman

 

“Cries from Syria”

Producers: Evgeny Afineevsky, Den Tolmor, Aaron I. Butler

 

“Earth: One Amazing Day”

Producer: Stephen McDonogh

 

“Jane”

Producers: Brett Morgen, Bryan Burk, Tony Gerber, James Smith

 

“Joshua: Teenager vs. Superpower”

Producers: Matthew Torne, Mark Rinehart, Joe Piscatella

 

“The Newspaperman: The Life and Times of Ben Bradlee”

Producers: Teddy Kunhardt, George Kunhardt

 

The television nominees are listed below in alphabetical order by category, along with eligible producers’ names.

 

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

 

“Big Little Lies” (Season 1)

Producers: David E. Kelley, Jean-Marc Vallée, Reese Witherspoon, Bruna Papandrea, Nicole Kidman, Per Saari, Gregg Fienberg, Nathan Ross, Barbara A. Hall

 

“The Crown” (Season 2)

Producers: Peter Morgan, Stephen Daldry, Andy Harries, Philip Martin, Suzanne Mackie, Matthew Byam Shaw, Robert Fox, Andy Stebbing, Martin Harrison

 

“Game of Thrones” (Season 7)

Producers: David Benioff, D.B. Weiss, Carolyn Strauss, Frank Doelger, Bernadette Caulfield, Bryan Cogman, Chris Newman, Lisa McAtackney, Greg Spence

 

“The Handmaid's Tale” (Season 1)

Producers: Bruce Miller, Warren Littlefield, Daniel Wilson, Fran Sears, Ilene Chaiken, Sheila Hockin, Eric Tuchman, Frank Siracusa, John Weber, Joseph Boccia, Elisabeth Moss, Kira Snyder, Leila Gerstein

 

“Stranger Things” (Season 2)

Producers: Iain Paterson, Shawn Levy, Dan Cohen, The Duffer Brothers, Rand Geiger, Justin Doble

 

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

 

“Curb Your Enthusiasm” (Season 9)

Producers: Larry David, Jeff Garlin, Jeff Schaffer, Justin Hurwitz, Jon Hayman, Laura Streicher, Mychelle Deschamps

 

“The Marvelous Mrs. Maisel” (Season 1)

Producers: Daniel Palladino, Amy Sherman-Palladino, Sheila Lawrence, Dhana Rivera Gilbert

 

“Master of None” (Season 2)

Producers: Aziz Ansari, Alan Yang, Michael Schur, David Miner, Dave Becky, Igor Srubshchik, Andrew Blitz, Eric Wareheim

 

“Silicon Valley” (Season 4)

Producers: Mike Judge, Alec Berg, Jim Kleverweis, Jamie Babbit, Clay Tarver, Dan O’Keefe, Chris Provenzano, Graham Wagner, Carrie Kemper, Aaron Zelman, Adam Countee

 

“Veep” (Season 6)

Producers: David Mandel, Frank Rich, Julia Louis-Dreyfus, Lew Morton, Morgan Sackett, Peter Huyck, Alex Gregory, Georgia Pritchett, Jennifer Crittenden, Gabrielle Allan, Ian Maxtone-Graham, Steve Hely, Ted Cohen, David Hyman, Rachel Axler, Billy Kimball, Dale Stern, Erik Kenward, Dan Mintz

 

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:

The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and  limited series.

 

“Black Mirror” (Season 4)

Producers: Annabel Jones, Charlie Brooker

 

“Fargo” (Season 3)

Producers: Noah Hawley, Warren Littlefield, Joel Coen, Ethan Coen, John Cameron, Steve Blackman, Bob DeLaurentis, Matt Wolpert, Ben Nedivi, Monica Beletsky, Kim Todd, Leslie Cowan, Regis Kimble, Chad Oakes, Michael Frislev

 

“FEUD: Bette and Joan” (Season 1)

Producers: Ryan Murphy, Dede Gardner, Tim Minear, Alexis Martin Woodall, Chip Vucelich, John J. Gray, Jaffe Cohen, Renee Tab, Michael Zam, Jessica Lange, Susan Sarandon

 

“Sherlock: The Lying Detective”

Producers: Steven Moffat, Mark Gatiss, Sue Vertue, Beryl Vertue, Rebecca Eaton

 

“The Wizard of Lies”

Producers: Jane Rosenthal, Robert De Niro, Berry Welsh, Barry Levinson, Tom Fontana, Jason Sosnoff, Joseph E. Iberti

 

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

 

“30 for 30” (Season 8)

Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Erin Leyden, Adam Neuhaus, Jenna Anthony, Gentry Kirby, Marquis Daisy, Andy Billman, Deirdre Fenton

 

“60 Minutes” (Season 50)

Producer: Jeff Fager

 

“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (Season 9, Season 10)

Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

 

“Leah Remini: Scientology and the Aftermath” (Season 1, Season 2)

Producers: Leah Remini, Eli Holzman, Aaron Saidman, Myles Reiff, Adam Saltzberg, Erin Gamble, Lisa Rosen, Grainne Byrne, Taylor Levin, Alex Weresow, Rachelle Mendez

 

“Spielberg”

Producers: Susan Lacy, Jessica Levin, Emma Pildes

 

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

 

“Full Frontal with Samantha Bee” (Season 2)

Producers: Samantha Bee, Jo Miller, Jason Jones, Tony Hernandez, Miles Kahn, Alison Camillo, Pat King, Allana Harkin

 

“Jimmy Kimmel Live!” (Season 15)

Producers: Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Jason Schrift, Doug DeLuca, Erin Irwin, David Craig, Gary Greenberg, Jennifer Sharron, Tony Romero, Ken Crosby, Josh Weintraub, Seth Weidner, Molly McNearney

 

“Last Week Tonight with John Oliver” (Season 4)

Producers: John Oliver, Tim Carvell, Liz Stanton

 

“The Late Show with Stephen Colbert” (Season 3)

Producers: Stephen T. Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Barry Julien, Tanya Michnevich Bracco, Aaron Cohen, Paul Dinello, Emily Gertler, Matt Lappin, Opus Moreschi, Michael Brumm, Paige Kendig, Jake Plunkett

 

Saturday Night Live” (Season 43)

Producers: Lorne Michaels, Steve Higgins, Erik Kenward, Lindsay Shookus, Erin Doyle, Tom Broecker, Ken Aymong

 

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

 

“The Amazing Race” (Season 29)

Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

 

“American Ninja Warrior” (Season 9)

Producers: Arthur Smith, Kent Weed, Anthony Storm, Brian Richardson, Kristen Stabile, David Markus, Royce Toni, Stephen Saylor, J.D. Pruess, Jeffrey J. Hyman, D. Max Poris, Briana Vowels, Jonathan Provost

 

“Lip Sync Battle” (Season 3)

Producers: Casey Patterson, Jay Peterson, John Krasinski, Stephen Merchant, James McKinlay, Leah Culton Gonzalez, Pete DiObilda, LL Cool J, Genna Gintzig, Lindsay John, Jacob Burke, Diane Perrotta

 

“Top Chef” (Season 14)

Producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Casey Kriley, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Doneen Arquines, Gaylen Gawlowski, Erica Ross, Blake Davis, Scott Patch, Patrick Schmedeman, Elida Carbajal Araiza, Daniel Calin, Zoe Jackson

 

“The Voice” (Season 12, Season 13)

Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Lee Metzger, Chad Hines, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Jay Bienstock, Stijn Bakkers, Mike Yurchuk, Teddy Valenti, Carson Daly

 

The PGA does not vet the individual producers of short-form programs, sports programs, or children’s programs and the winning productions will be recognized at the official ceremony on January 20th.

 

The Award for Outstanding Short-Form Program:

 

“Better Call Saul's Los Pollos Hermanos Employee Training” (Season 1)

“Carpool Karaoke” (Season 1)

“Humans of New York: The Series” (Season 1)

“National Endowment for the Arts: United States of Arts” (Season 3)

“Viceland at the Women's March” (Season 1)

 

The Award for Outstanding Sports Program:

 

“All or Nothing: A Season with the Los Angeles Rams” (Season 2)

“Hard Knocks: Training Camp with the Tampa Bay Buccaneers” (Season 12)

“Real Sports with Bryant Gumbel” (Season 23)

“SportsCenter with Scott Van Pelt” (Season 3)

“VICE World of Sports” (Season 2)

 

The Award for Outstanding Children’s Program:

 

“Doc McStuffins” (Season 4)

“Nickelodeon Kids' Choice Awards 2017”

“School of Rock” (Season 3)

“Sesame Street” (Season 47)

“SpongeBob SquarePants” (Season 10, Season 11)

 

ABOUT THE PRODUCERS GUILD OF AMERICA (PGA)

The Producers Guild of America is the non-profit trade group that represents, protects and promotes the interests of all members of the producing team in film, television and new media. The Producers Guild has more than 8,200 members who work together to protect and improve their careers, the industry and community by providing members with employment opportunities, seeking to expand health benefits, promoting fair and impartial standards for the awarding of producing credits, as well as other education and advocacy efforts such as encouraging sustainable production practices.  For more information and the latest updates, please visit Producers Guild of America websites and follow on social media:

 

Websites: www.producersguild.orgwww.pgagreen.orgwww.pgadiversity.org

Twitter: @ProducersGuild

Facebook: www.facebook.com/pga

YouTube: www.youtube.com/producersguild

Instagram: www.instagram.com/producersguild

Hashtag: #PGAwards



ABOUT THE PGABECOME A MEMBERPRODUCERS CODE OF CREDITSPGA AWARDSPRODUCED BY CONFERENCEPRODUCED BY MAGAZINE