Post a Job Join The Guild
Contact Us   |   Sign In   |   Register
News: PGA Awards

PRODUCERS GUILD OF AMERICA ANNOUNCES 2011 PRODUCERS GUILD AWARD WINNERS

Monday, January 24, 2011   (0 Comments)
Share |
"The King’s Speech” Wins the Darryl F. Zanuck Producer of the Year Award in Theatrical Motion Pictures

LOS ANGELES (January 22, 2011) – Today the Producers Guild of America (PGA) announced this year’s winning motion picture and television productions at the 22nd Annual Producers Guild Awards ceremony held at the Beverly Hilton in Los Angeles.

In addition to the competitive awards, the PGA honored several individuals with tribute awards including James Cameron with the 2011 Milestone Award; Tom Hanks and Gary Goetzman with the 2011 Norman Lear Achievement Award in Television; Scott Rudin with the 2011 David O. Selznick Achievement Award in Motion Pictures; Laura Ziskin with the Visionary Award; Sean Penn with the 2011 Stanley Kramer Award; and RealD with the 2011 Vanguard Award.

The following is a list of 2011 Producer Guild Awards nominees and winners (in bold and noted with*), listed in alphabetical order by category, along with producers. The producers’ names listed for each nominated production are listed in alphabetical order and are not necessarily the proper order of credits.

The theatrical motion picture nominees are:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

127 HOURS Producers: Danny Boyle, Christian Colson
BLACK SWAN Producers: Scott Franklin, Mike Medavoy, Brian Oliver
INCEPTION Producers: Christopher Nolan, Emma Thomas
THE FIGHTER Producers: David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg
THE KIDS ARE ALL RIGHT Producers: Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray
*THE KING'S SPEECH Producers: Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
THE SOCIAL NETWORK Producers: Dana Brunetti, Ceán Chaffin, Michael De Luca, Scott Rudin
THE TOWN Producers: Basil Iwanyk, Graham King
TOY STORY 3 Producer: Darla K. Anderson
TRUE GRIT Producers: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

DESPICABLE ME Producers: John Cohen, Janet Healy, Christopher Meledandri
HOW TO TRAIN YOUR DRAGON Producer: Bonnie Arnold
*TOY STORY 3 Producer: Darla K. Anderson

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:

CLIENT 9: THE RISE AND FALL OF ELIOT SPITZER Producers: Maiken Baird, Alex Gibney, Jedd Wider, Todd Wider
EARTH MADE OF GLASS Producers: Reid Carolin, Deborah Scranton
INSIDE JOB Producers: Charles Ferguson, Audrey Marrs
SMASH HIS CAMERA Producers: Linda Saffire, Adam Schlesinger
THE TILLMAN STORY Producer: John Battsek
*WAITING FOR ‘SUPERMAN’ Producer: Lesley Chilcott

The television nominees are:

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television - Comedy:

"30 Rock” (NBC) Producers: Robert Carlock, Tina Fey, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Jeff Richmond, Don Scardino
"Curb Your Enthusiasm” (HBO) Producers: Alec Berg, Larry David, Jeff Garlin, Tim Gibbons, David Mandel, Erin O’Malley, Jeff Schaffer
"Glee” (FOX) Producers: Ian Brennan, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Kenneth Silverstein
*"Modern Family” (ABC) Producers: Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O’Shannon, Jason Winer, Bill Wrubel, Danny Zuker
"The Office” (NBC) Producers: Randy Cordray, Greg Daniels, Howard Klein, Paul Lieberstein

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television - Drama:

"Breaking Bad” (AMC) Producers: Melissa Bernstein, Vince Gilligan, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren
"Dexter” (Showtime) Producers: Sara Colleton, John Goldwyn, Robert Lloyd Lewis, Clyde Phillips
"Lost” (ABC) Producers: Jack Bender, Bryan Burk, Carlton Cuse, Ra’uf Glasgow, Jean Higgins, Adam Horowitz, Edward Kitsis, Damon Lindelof, Liz Sarnoff, Paul Zbyszewski
*"Mad Men” (AMC)
Producers: Lisa Albert, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Blake McCormick, Dwayne Shattuck, Matthew Weiner
"True Blood” (HBO) Producers: Alan Ball, Brian Buckner, Gregg Fienberg, Mark McNair, Nancy Oliver, Raelle Tucker, Alexander Woo

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:

"Murder on the Orient Express” (PBS) Producer(s): Awaiting final credit determination
"Pillars of the Earth” (Starz) Producers: Rola Bauer, Tim Halkin, David A. Rosemont, John Ryan, Ridley Scott, David W. Zucker
"Temple Grandin” (HBO) Producers: Gil Bellows, Scott Ferguson, Emily Gerson Saines, Paul Lister, Alison Owen
*"The Pacific” (HBO) Producers: Gary Goetzman, Tom Hanks, Eugene Kelly, Todd London, Cherylanne Martin, Bruce C. McKenna, Steven Shareshian, Steven Spielberg, Tony To, Tim Van Patten, Graham Yost
"You Don’t Know Jack” (HBO) Producers: Scott Ferguson, Steve Lee Jones, Barry Levinson, Lydia Dean Pilcher

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

"Anthony Bourdain: No Reservations” (Travel Channel) Producers: Christopher Collins, Julie Lei, Lydia Tenaglia
*"Deadliest Catch” (Discovery Channel) Producers: Thom Beers, Jeff Conroy, Sheila McCormack, Ethan Prochnik, Matt Renner
"Intervention” (A&E) Producers: Gary R. Benz, Jeff Grogan, Sam Mettler, Dan Partland, Kurt Schemper
"Kathy Griffin: My Life on the D-List” (Bravo) Producers: Kathy Griffin, Michael Levitt, Amber Mazzola, Blake Webster, Kelly Welsh
"Undercover Boss” (CBS)
Producers: Eli Holzman, Stephen Lambert, Rachelle Mendez, Shauna Minoprio, Stef Wagstaffe, Alex Weresow

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment and Competition Television:

"The Amazing Race” (CBS) Producers: Jerry Bruckheimer, Amy Chacon, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo
*"The Colbert Report” (Comedy Central) Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Tom Purcell, Allison Silverman, Jon Stewart
"Project Runway” (Lifetime) Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands, Harvey Weinstein
"Real Time with Bill Maher” (HBO) Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Dean E. Johnsen, Bill Maher, Billy Martin
"Top Chef” (Bravo) Producers: Liz Cook, Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Dan Murphy, Nan Strait

*Special note: The Long-Form Television category encompasses both movies of the week and mini-series.