Post a Job Join The Guild
Contact Us   |   Sign In   |   Register
2013 PGA Awards Winners
Share |

2013 PGA Awards Nominees and Winners

 

 

*The winners in each category are listed in black.


The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures


Argo

  • Ben Affleck, George Clooney & Grant Heslov

Beasts of the Southern Wild

  • Michael Gottwald, Dan Janvey, Josh Penn

Django Unchained

  • Reginald Hudlin, Pilar Savone, Stacey Sher

Les Misérables

  • Tim Bevan & Eric Fellner, Debra Hayward, Cameron Mackintosh

Life of Pi

  • Ang Lee, Gil Netter, David Womark

Lincoln

  • Kathleen Kennedy, Steven Spielberg

Moonrise Kingdom

  • Wes Anderson & Scott Rudin, Jeremy Dawson, Steven Rales

Silver Linings Playbook

  • Bruce Cohen, Donna Gigliotti, Jonathan Gordon

Skyfall

  • Barbara Broccoli, Michael G. Wilson

Zero Dark Thirty

  • Kathryn Bigelow, Mark Boal, Megan Ellison


The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures


Brave

  • Katherine Sarafian

Frankenweenie

  • Allison Abbate, Tim Burton
ParaNorman
  • Travis Knight, Arianne Sutner
Rise of the Guardians
  • Nancy Bernstein, Christina Steinberg

Wreck-It Ralph

  • Clark Spencer



The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures


A People Uncounted

  • Marc Swenker, Aaron Yegerr

The Gatekeepers

  • Estelle Fialon, Philippa Kowarsky, Dror Moreh

The Island President

  • Richard Berge, Bonni Cohen

The Other Dream Team

  • Marius Markevicius, Jon Weinbach

Searching For Sugar Man

  • Malik Bendjelloul, Simon Chinn



The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television


American Horror Story

  • Brad Buecker, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Chip Vucelich, Alexis Martin Woodall

The Dust Bowl

  • Ken Burns, Dayton Duncan, Julie Dunfey

Game Change

  • Gary Goetzman, Tom Hanks, Jay Roach, Amy Sayres, Steven Shareshian, Danny Strong

Hatfields & McCoys

  • Barry Berg, Kevin Costner, Darrell Fetty, Leslie Greif, Herb Nanas
Sherlock
  • Mark Gatiss, Steven Moffat, Beryl Vertue, Sue Vertue



The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama


Breaking Bad

  • Melissa Bernstein, Sam Catlin, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Peter Gould, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren, George Mastras, Diane Mercer, Thomas Schnauz, Moira Walley-Beckett

Downtown Abbey

  • Julian Fellowes, Gareth Neame, Liz Trubridge

Game of Thrones

  • David Benioff, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Carolyn Strauss, D.B. Weiss

Homeland

  • Henry Bromell, Alexander Cary, Michael Cuesta, Alex Gansa, Howard Gordon, Chip Johannessen, Michael Klick, Meredith Stiehm

Mad Men

  • Jon Hamm, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Victor Levin, Blake McCormick, Matthew Weiner



The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comed
y


30 Rock

  • Irene Burns, Kay Cannon, Robert Carlock, Vali Chandrasekaran, Luke Del Tredici, Tina Fey, Matt Hubbard, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Dylan Morgan, Jeff Richmond, John Riggi, Josh Siegal, Ron Weiner

The Big Bang Theory

  • Bill Prady, Chuck Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima Belyeu
Curb Your Enthusiasm

 

  • Alec Berg, Larry Charles, Larry David, Jeff Garlin, Tim Gibbons, David Mandel, Erin O’Malley, Jeff Schaffer, Laura Streicher

Louie

  • Dave Becky, M. Blair Breard, Louis C.K.

Modern Family

  • Cindy Chupack, Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O’Shannon, Jeffrey Richman, Chris Smirnoff, Brad Walsh, Bill Wrubel,Danny Zuker

 


The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television


American Masters
  • Prudence Glass, Susan Lacy, Julie Sacks
Anthony Bourdain: No Reservations
  • Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandy Zweig

Deadliest Catch

  • Thom Beers, Jeff Conroy, Sean Dash, John Gray, Sheila McCormack, Bill Pruitt, Decker Watson

Inside The Actors Studio

  • James Lipton, Shawn Tesser, Jeff Wurtz

Shark Tank

  • Rhett Bachner, Becky Blitz, Mark Burnett, Bill Gaudsmith, Yun Lingner, Brien Meagher, Clay Newbill, Jim Roush, Laura Skowlund, Paul Sutera, Patrick Wood

Undercover Boss

  • Eli Holzman, Stephen Lambert, Rachelle Mendez, Shauna Minoprio, Stef Wagstaffe, Alex Weresow

 

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television


The Colbert Report

  • Meredith Bennett, Stephen Colbert, Richard Dahm, Paul Dinello, Barry Julien, Matt Lappin, Emily Lazar, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell,Jon Stewart

Jimmy Kimmel Live

  • David Craig, Ken Crosby, Doug DeLuca, Erin Irwin, Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Jason Schrift, Jennifer Sharron

 

Late Night with Jimmy Fallon
  • Hillary Hunn, Lorne Michaels, Gavin Purcell, Michael Shoemaker
Real Time with Bill Maher
  • Scott Carter, Sheila Griffiths, Dean E. Johnsen, Bill Maher, Billy Martin
Saturday Night Live
  • Ken Aymong, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, John Mulaney


The Award for 
Outstanding Producer of Competition Television


The Amazing Race 

  • Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo

Dancing With The Stars

  • Ashley Edens Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur
Project Runway

  • Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands

Top Chef

  • Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Dan Murphy, Nan Strait
The Voice
  • Stijn Bakkers, Mark Burnett, John De Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Audrey Morrissey, Jim Roush, Nicolle Yaron, Mike Yurchuk, Amanda Zucker
ABOUT THE PGABECOME A MEMBERPRODUCERS CODE OF CREDITSPGA AWARDSPRODUCED BY CONFERENCEPRODUCED BY MAGAZINE