Post a Job Join The Guild
Contact Us   |   Sign In   |   Register
Features
Blog Home All Blogs
Search all posts for:   

 

View all (302) posts »
 

Producers Guild Awards Winners and First-Ever Red Carpet Live Stream

Posted By Administration, Friday, January 17, 2020

The 31st annual Producers Guild Awards take place January 18, 2020 at the Hollywood Palladium in Los Angeles, CA.  One of the awards season's marquee events, the Producers Guild Awards celebrates the fine producing work of the year, and gives the Guild an opportunity to honor some of the living legends who have shaped our profession.  In addition to the competitive categories the Guild will present special honors to powerhouse producers and leaders who have left their indelible mark on the entertainment industry. The 2020 honorees include Ted Sarandos (Milestone Award); Brad Pitt, Dede Gardner and Jeremy Kleiner of Plan B (David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures); Marta Kauffman (Norman Lear Achievement Award in Television); Octavia Spencer (Visionary Award); and the Lionsgate film Bombshell (The Stanley Kramer Award).

Throughout the night, the winners will be updated below in bold.  You can also follow the action on social media with #PGAAwards.  

The 2020 Producers Guild Awards also marks the first-ever live stream of the red carpet.  You can watch the live stream starting at 6:30pm exclusively on Entertainment Tonight's youtube channel:



 

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures

      1917

      Producers: Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne‐Ann Tenggren, Callum McDougall

      Ford v Ferrari

      Producers: Peter Chernin & Jenno Topping, James Mangold

      The Irishman

      Producers: Jane Rosenthal & Robert De Niro, Emma Tillinger Koskoff & Martin Scorsese

      Jojo Rabbit

      Producers: Carthew Neal, Taika Waititi, Chelsea Winstanley

      Joker

      Producers: Todd Phillips & Bradley Cooper, Emma Tillinger Koskoff

      Knives Out

      Producers: Rian Johnson, Ram Bergman

      Little Women

      Producer: Amy Pascal

      Marriage Story

      Producers: Noah Baumbach, David Heyman

      Once Upon a Time in… Hollywood

      Producers: David Heyman, Shannon McIntosh, Quentin Tarantino

      Parasite

      Producers: Kwak Sin Ae, Bong Joon Ho

 

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures

      Abominable

      Producer: Suzanne Buirgy

      Frozen II

      Producer: Peter Del Vecho

      How to Train Your Dragon: The Hidden World

      Producers: Bradford Lewis, Bonnie Arnold

      Missing Link

      Producers: Arianne Sutner, Travis Knight

      Toy Story 4

      Producers: Mark Nielsen, Jonas Rivera

 

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television - Drama

      Big Little Lies (Season 2)

      Producers: David E. Kelley, Jean‐Marc Vallée, Andrea Arnold, Reese Witherspoon, Bruna Papandrea, Nicole Kidman, Per Saari, Gregg Fienberg, Nathan Ross, David Auge, Lauren Neustadter, Liane Moriarty

      The Crown (Season 3)

      Producers: Peter Morgan, Suzanne Mackie, Stephen Daldry, Andy Harries, Benjamin Caron, Matthew Byam Shaw, Robert Fox, Michael Casey, Andy Stebbing, Martin Harrison, Oona O Beirn

      Game of Thrones (Season 8)

      Producers: David Benioff, D.B. Weiss, Carolyn Strauss, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, David Nutter, Miguel Sapochnik, Bryan Cogman, Chris Newman, Greg Spence, Lisa McAtackney, Duncan Muggoch

      Succession (Season 2)

      Producers: Jesse Armstrong, Adam McKay, Will Ferrell, Frank Rich, Kevin Messick, Mark Mylod, Jane Tranter, Tony Roche, Scott Ferguson, Jon Brown, Georgia Pritchett, Will Tracy, Jonathan Glatzer, Dara Schnapper, Gabrielle Mahon, Lucy Prebble

      Watchmen (Season 1)

      Producers:Damon Lindelof, Tom Spezialy, Nicole Kassell, Stephen Williams, Joseph E. Iberti, Ron Schmidt, Lila Byock, Nick Cuse, Christal Henry, Karen Wacker, John Blair, Carly Wray

 

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television - Comedy

      Barry (Season 2)

      Producers: Alec Berg, Bill Hader, Aida Rodgers, Liz Sarnoff, Emily Heller, Julie Camino, Jason Kim

      Fleabag (Season 2)

      Producers: Phoebe Waller‐Bridge, Harry Bradbeer, Lydia Hampson, Harry Williams, Jack Williams, Joe Lewis, Sarah Hammond

      The Marvelous Mrs. Maisel (Season 3)

      Producers: Amy Sherman‐Palladino, Daniel Palladino, Dhana Gilbert, Matthew Shapiro, Daniel Goldfarb, Kate Fodor, Sono Patel

      Schitt’s Creek (Season 5)

      Producers: Eugene Levy, Daniel Levy, Andrew Barnsley, Fred Levy, David West Read, Ben Feigin, Michael Short, Rupinder Gill, Colin Brunton

      Veep (Season 7)

      Producers: David Mandel, Frank Rich, Julia Louis‐Dreyfus, Lew Morton, Morgan Sackett, Peter Huyck, Alex Gregory, Jennifer Crittenden, Gabrielle Allan, Billy Kimball, Rachel Axler, Ted Cohen, Ian Maxtone‐Graham, Dan O'Keefe, Steve Hely, David Hyman, Georgia Pritchett, Erik Kenward, Dan Mintz, Doug Smith

 

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Limited Series Television

      Chernobyl

      Producers: Craig Mazin, Carolyn Strauss, Jane Featherstone, Johan Renck, Chris Fry, Sanne Wohlenberg

      Fosse/Verdon

      Producers: Thomas Kail, Steven Levenson, Lin‐Manuel Miranda, Joel Fields, George Stelzner, Sam Rockwell, Michelle Williams, Tracey Scott Wilson, Charlotte Stoudt, Nicole Fosse, Erica Kay, Kate Sullivan, Brad Carpenter

      True Detective

      Producers:  Nic Pizzolatto, Scott Stephens, Daniel Sackheim, Peter Feldman, Steve Golin, Bard Dorros

      Unbelievable

      Producers:  Susannah Grant, Sarah Timberman, Carl Beverly, Lisa Cholodenko, Ayelet Waldman, Michael Chabon, Katie Couric, Jennifer Schuur, Becky Mode, John Vohlers, Kate DiMento, Chris Leanza

      When They See Us

      Producers: Jeff Skoll, Jonathan King, Jane Rosenthal, Robert De Niro, Berry Welsh, Oprah Winfrey, Ava DuVernay, Amy Kaufman, Robin Swicord

 

The Award for Outstanding Producer of Televised or Streamed Motion Pictures

      American Son

      Producers: Kenny Leon, Kerry Washington, Pilar Savone, Kristin Bernstein

      Apollo: Missions to the Moon

      Producers:  Tom Jennings, David Tillman, Abe Scheuermann, Chris Morcom, Rob Kirk

      Black Mirror: Striking Vipers

      Producers:  Annabel Jones, Charlie Brooker, Kate Glover

      Deadwood: The Movie

      Producers: David Milch, Carolyn Strauss, Gregg Fienberg, Scott Stephens, Daniel Minahan, Ian McShane, Timothy Olyphant, Regina Corrado, Nichole Beattie, Mark Tobey

      El Camino: A Breaking Bad Movie

      Producers:  Mark Johnson, Melissa Bernstein, Charles Newirth, Vince Gilligan, Aaron Paul, Diane Mercer

 

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television

      30 for 30 (Season 10)

      Producers: Libby Geist, Connor Schell, John Dahl, Rob King, Erin Leyden, Gentry Kirby, Deidre Fenton, Marquis Daisy, Jenna Anthony, Adam Neuhaus

      60 Minutes (Season 51, Season 52)

      Producer: Bill Owens

      Leaving Neverland

      Producer: Dan Reed

      Queer Eye (Season 3, Season 4)

      Producers: David Collins, Michael Williams, Rob Eric, Jennifer Lane, Jordana Hochman, Rachelle Mendez, Mark Bracero

      Surviving R. Kelly (Season 1)

      Producers:  Joel Karsberg, dream hampton, Jesse Daniels, Tamra Simmons, Brie Miranda Bryant, Jessica Everleth, Mary Bissell, Maria Pepin, Charlotte Glover, Allison Brandin, Laura Hoeppner

 

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television

      The Daily Show with Trevor Noah (Season 25)

      Producers:  Trevor Noah, Jennifer Flanz, Jill Katz, Justin Melkmann, Zhubin Parang, Jocelyn Conn, Max Browning, Eric Davies, Pamela DePace, Ramin Hedayati, David Kibuuka, Elise Terrell, Dave Blog, Adam Chodikoff, Jimmy Donn, Jeff Gussow, Kira Klang Hopf, Allison MacDonald, Ryan Middleton

      Dave Chappelle: Sticks & Stones

      Producers:  Dave Chappelle, Stan Lathan, Rikki Hughes, Sina Sadighi

      Last Week Tonight with John Oliver (Season 6)

      Producers:  John Oliver, Tim Carvell, Liz Stanton, Jeremy Tchaban, Christopher Werner, Laura L. Griffin, Kate Mullaney, Matt Passet, Marian Wang, Charles Wilson

      The Late Show with Stephen Colbert (Season 5)

      Producers:  Stephen Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Barry Julien, Denise Rehrig, Tanya Michnevich Bracco, Paul Dinello, Matt Lappin, Opus Moreschi, Emily Gertler, Michael Brumm, Bjoern Stejskal, Paige Kendig, Jake Plunkett, Aaron Cohen, Sara Vilkomerson, Adam Wager

      Saturday Night Live (Season 45)

      Producers:  Lorne Michaels, Steve Higgins, Erik Kenward, Lindsay Shookus, Erin Doyle, Tom Broecker, Ken Aymong

 

The Award for Outstanding Producer of Game & Competition Television

      The Amazing Race (Season 31)

      Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo, Phil Keoghan

      The Masked Singer (Season 1)

      Producers: Craig Plestis, Izzie Pick Ibarra, Nikki Varhely-Gillingham, Rosie Seitchik, Stacey Thomas-Muir, Nick Cannon, Ashley Sylvester, Lindsay Tuggle, Pete Cooksley, Chelsea Candelaria, Anne Chanthavong, Zoë Ritchken, Deena Katz, Erin Brady, Jeff Kmiotek, Lexi Shoemaker

      RuPaul’s Drag Race (Season 11)

      Producers: Fenton Bailey, Randy Barbato, Tom Campbell, Mandy Salangsang, RuPaul Charles, Steven Corfe, Bruce McCoy, Michele Mills, Jacqueline Wilson, Thairin Smothers, John Polly, Michelle Visage, Jen Passovoy

      Top Chef (Season 16)

      Producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Doneen Arquines, Casey Kriley, Tara Siener, Justin Rae Barnes, Blake Davis, Patrick Schmedeman, Wade Sheeler, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Elida Carbajal Araiza, Brian Fowler, Caitlin Rademaekers, Steve Lichtenstein, Emily Van Bergen

      The Voice (Season 16, Season 17)

      Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Stijn Bakkers, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Teddy Valenti, Kyley Tucker, Carson Daly

 

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Picture

●      Advocate

○      Producers: Philippe Bellaiche, Rachel Leah Jones

●      American Factory

○      Producers: Steven Bognar, Julia Reichert, Jeff Reichert

●      Apollo 11

○      Producers: Todd Douglas Miller, Thomas Petersen

●      The Cave

○      Producers: Kirstine Barfod, Sigrid Dyekjaer

●      For Sama

○      Producers: Waas al-Kateab

●      Honeyland

○      Producers: Atanas Georgiev, Ljubomir Stefanov

●     One Child Nation

○      Producers: Christoph Jörg, Julie Goldman, Christopher Clements, Carolyn Hepburn, Nanfu Wang, Jialing Zhan

 

 The following winners were awarded in the previous weeks:

 

The Award for Outstanding Short-Form Program

      Billy on the Street with Billy Eichner

      Born This Way (S5)

      Comedians in Cars Getting Coffee (S11)

      Creating Saturday Night Live (S3)

      Under a Rock with Tig Notaro (S1)

 

The Award for Outstanding Sports Program

      Hard Knocks: Training Camp with the Oakland Raiders (S14)

      Lindsey Vonn: The Final Season

      Real Sports with Bryant Gumbel (S25)

      SportsCenter with Scott Van Pelt (S5)

      What's My Name | Muhammad Ali

 

The Award for Outstanding Children's Program

      Carmen Sandiego (S1, S2)

      Green Eggs and Ham (S1)

      Jim Henson's The Dark Crystal: Age of Resistance (S1)

      A Series of Unfortunate Events (S3)

      Sesame Street (S49)


The PGA Innovation Award

      20,000 Leagues Under the Sea: An Interactive Adventure

      Artificial

      Black Mirror: Bandersnatch

      Bonfire

      Cosmos Within Us

      Eleven Eleven

      First Man VR

      How to Train Your Dragon: Fly with Toothless VR

      How to Train Your Dragon: The Hidden World Virtual Tour

      Interactive Play at Sesame Street Land, SeaWorld, Orlando

      Mesmerica

      Tree VR

      Vader Immortal: A Star Wars VR Series - Episode I

      You vs. Wild

 

Suzanne Todd is the Executive Producer of the 2020 Producers Guild Awards. Sponsors include: Chevrolet, Official Automotive Partner; Delta, Official Airline Partner and sponsor of the Visionary Award; GreenSlate, PGA annual partner and Cocktail Reception sponsor; and William Grant & Sons spirits.


This post has not been tagged.

Share |
Permalink | Comments (0)