Post a Job Join The Guild
Contact Us   |   Sign In   |   Register
Officers, Board Members & Staff
Officers
 
Presidents: Gail Berman & Lucy Fisher
Vice Presidents, Motion Pictures: Jon Kilik & Lauren Shuler Donner
Vice Presidents, Television: Mike Farah & Gene Stein
Vice President, New Media Council: Jenni Ogden
Vice President, AP Council: Melissa Friedman
Vice President, PGA East: Donna Gigliotti
Treasurer: Megan Mascena Gaspar
Recording Secretary: Mark Gordon & Hawk Koch
Presidents Emeriti: Gary Lucchesi & Lori McCreary
 
  
National Board of Directors 
*      Stephanie Allain
*      Michael Ambers
*      Nina Yang Bongiovi
*      Stacy Burstin
*       John Canning
*       Yolanda T. Cochran
*       Donald De Line
*       Mike Farah
*       Donna Gigliotti
*       Gary Goetzman
*       Jennifer A. Haire
*       Marshall Herskovitz
*       Charles P. Howard
*       Lynn Hylden
*       Paulette Lifton
*      Rosemary Lombard
*      James Lopez
*      Betsy Ockerlund Nolte
*      Bruna Papandrea
*      Kristine Pregot
*      Charles Roven
*      Peter Saraf
*      Angela Victor
*      Ian Wagner

 

Representatives, PGA Northwest: John Walker, Richard Quan

Representative, PGA Capital: Katy Jones Garrity

 

Producers Guild of America East

Chair: Donna Gigliotti
Vice Chairs: David Hinojosa, Mimi Valdés
Financial Officer: Anne Carey
 
Members at Large:
*     Julie Anderson
*     Elaine Fontain Bryant
*     Candi Carter
*     Julie Goldman
*     Lisa Hsia
*     Anthony Katagas
*     Tonya Lewis Lee
*     Chris Licht
*     Justin Wilkes
*     Mari Jo Winkler

 
Representative, PGA Atlanta: Jeremiah Bennett

Chair Emeriti: William Horberg and Kay Rothman


Producers Guild of America Northwest

Chairs: John Walker, Richard Quan

 
Producers Guild of America Capital Region

Chair: Katy Jones Garrity
Vice Chairs: Christopher Coccaro, Mark Finkelpearl
 

Council Boards of Delegates 

  • Co-Chairs: Gail Berman, Lucy Fisher
  • Vice Chairs: Lauren Shuler Donner, Mike Farah, Jon Kilik, Gene Stein
  • Delegates:
    • Stephanie Allain
    • Bonnie Arnold
    • Nina Yang Bongiovi
    • Ian Bryce
    • Anne Carey
    • Yolanda T. Cochran
    • Donald De Line
    • Beth Fraikorn
    • Jon Glickman
    • Gary Goetzman
    • Julie Goldman
    • Courtney Kemp
    • Tonya Lewis Lee
    • Dan Lin
    • James Lopez
    • John Melfi
    • Ravi Nandan
    • Lauren Levy Neustadter
    • Bruna Papandrea
    • Charles Roven
    • Peter Saraf
    • Mimi Valdés
    • Pam Veasey
    • Kerry Washington
 


  • Chair: Jenni Ogden
  • Vice Chairs: Rhoades Rader, Christine Stillings
  • Secretary: Iris Ichishita
  • Delegates:
    • Brandon Arolfo
    • Gary Bryman
    • Jack Davis
    • Tim Durant
    • Charles Howard
    • Marc Hustvedt
    • Iris Ichishita
    • Valerie Johnson-Redrow
    • Gregg Katano
    • Lynn Kestin Sessler
    • Rachel Klein
    • Ed Lantz
    • Tanya Leal Soto
    • Brittany Machado
    • Jenni Ogden
    • Ben Proudfoot
    • Rhoades Rader
    • John Roberts
    • Christine Stillings
    • Christina Lee Storm
    • Bernie Su
    • Chris Thomes
    • Tiffany Webber
    • Jay Williams

  • Chair: Melissa Friedman
  • Vice Chairs: Paulette Lifton, Lynn Hylden
  • Secretary: Melanie Cunningham
  • Delegates:
    • Bianca Ahmadi
    • Michael Ambers
    • James P. Axiotis
    • Brian Batka
    • Carrie Lynn Certa
    • Melanie Cunningham
    • Joel Dobzewitz
    • Anissa Douglass
    • Lauren Ellis
    • Melissa Friedman
    • Charlise Holmes
    • Lynn Hylden
    • Megan Jordan
    • Abby Keller
    • Paulette Lifton
    • Rosemary Lombard
    • Betsy Ockerlund Nolte
    • Pavani Srinivasan
    • Jillian Stein
    • Jackie Stolfi
    • Angela Victor
    • Ian Wagner
    • Lorin Williams
    • Magdalena Wolf
     

    Staff



    National Executive Director/Chief Operating Officer: Vance Van Petten
    National Executive Director/Chief Operating Officer:
    Susan Sprung
    Associate National Executive Director: Michelle Byrd

    General Counsel:
    Susie Casero
    Corporate Counsel & Director of Arbitrations: Mike Yarbro
    Director of Member Services:
    Kyle Katz
    Director of Operations:
    Jo-Ann West
    Director of Membership:
    Bryce Averitt
    Program Manager: Geena Hoffner
    Manager, Member Services and Events: Diana White
    Manager, Operations & Member Services: Conor Hammonds

    Arbitrations Paralegal:
    Jin Kim
    Arbitrations Coordinator:
    Jazmine Nava

     

    Honorary Board Members
    • Stephen C. Grossman
    • Gayle Maffeo
    • Brenda McAdams
    • Les Nordhauser
    • George A. Sunga